موقعیت جغرافیایی، سیاسی و توپوگرافی با تعیین محدوده و مساحت بام تفت
منطقه نمونه گردشگري بام تفت در دهستان شيرکوه از توابع بخش مرکزي شهرستان تفت واقع شده است که در شمال شرق آن شهر تفت، در غرب روستاي اسلاميه و در جنوب و جنوب غرب آن روستاي طزرجان و ده‌بالا واقع شده‌اند. اين منطقه در مختصات جغرافيايي 48ً 10ّ 54ْ طول شرقي و24ً 43َ 31ْ عرض شمالي و با متوسط ارتفاع 1932متر از سطح دريا قرار گرفته است.

از نظر توپوگرافی شهر تفت در درون دره‌ای با جهت شرقی- غربی شکل گرفته که در شمال آن کوههای آهکی و در جنوب آن ارتفاعات شیرکوه واقع شده است. این منطقه نيز به خاطر اين که بر فراز کوهي به نام تفت کوه (جنوب غربی شهر تفت) واقع شده که از فرازآن مي‌توان شهر تفت را که در شمال آن قرار گرفته است به خوبي مشاهده کرد، به بام تفت مشهور شده، این منطقه دارای توپوگرافی کوهستانی بوده و در واقع قسمتي کوچک از بخش شمالي شيرکوه را در بر می‌گیرد که از سمت شمال به دره و شهر تفت و از جنوب به کوه‌ها و دره‌هاي شيرکوه ختم مي‌شود. با توجه به وضعيت توپوگرافي و ساير پارامترهاي دخيل، محدوده‌ای معادل 350 هکتار جهت توسعه صنعت گردشگری و برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه در نظر گرفته شده است.


جایگاه فضایی منطقه نمونه گردشگری بام تفت نسبت به فرودگاه‌ها، ايستگاه قطار، بندر

map

موقعیت منطقه نمونه گردشگری بام تفت

mogheiat

 

نقشه ارتباطات بیرونی، توپوگرافی و عوارض طبیعی منطقه نمونه گردشگری بام تفت

map2

 منطقه نمونه گردشگری بام تفت در مجاورت جاده یزد - شیراز واقع شده است که فاصله منطقه از این مسیر حدود 7 کیلومتر می باشد که حدود 6 کیلومتر از این راه در مسیر تفت- ده بالا آسفالت و حدود 1 کیلومتر آن خاکی میباشد. لازم به ذکر است که در سطح منطقه نمونه گردشگری حدود 3 کیلومتر راه خاکی وجود دارد.
فاصله این منطقه نسبت به نزدیک ترین فرودگاه، ایستگاه راه آهن و بندر به ترتیب برابر با 29، 27 و 677 کیلومتر است.

تعريف پروژه
احداث «منطقه نمونه گردشگري بام تفت» با تأسیسات و ابعاد فیزیکی و اجرایی پیش بینی شده یک پروژه عظیم و افتخار آور برای استان يزد و ایران اسلامی است.
فراهم نمودن محيطي مناسب جهت اعمال شيوه زندگي سالم (اصلاح LIFE STYLE)، ارائه خدمات سلامت محور همچون ارزيابي سلامتي ، برنامه غذايي سالم، ورزش وفعاليت بدني مناسب، مشاوره هاي مختلف شخصي، خانوادگي، شغلي، روان شناسي و....، آموزش هاي مربوط به حفظ وارتقاء سلامت جسمي و رواني و اجتماعي، خدمات آب درماني، ماساژ درماني، لجن درماني، خدمات مشاوره زيبايي، انواع خدمات تشخيصي و درماني تخصصي و فوق تخصصي ، تحقيقات در علوم پزشكي وزيستي، مراكز ورزشي، برگزاري همايشها و سمينارهاي علمي و غير علمي، برگزاري نمايشگاه هاي متنوع ملي و بين المللي، خدمات بيمه اي ، خدمات بانكي ، مراكز فرهنگي ومذهبي، مراكز سرمايه گذاري وتجاري((E- COMMERCE و.. كه با استفاده از فناوري هاي نوين ودرقالب يك منطقه هوشمند طراحي وراه اندازي خواهد شد؛ در مجموع محيطي سالم و مفرح براي استفاده مردم استان يزد ، هموطنان و مردم ساير كشورها فراهم خواهد نمود.
تحقق الگوی «منطقه نمونه گردشگري سلامت» در استان يزد علاوه بر این که نیازمند همکاری و مساعدت خیرخواهانه مدیران و کارشناسان مجرب سازمان های ذیربط می باشد، مستلزم تعریف اهداف مشخصی است. این شرکت با بررسی ها و مطالعات خود به منظور تدوین الگوی مناسب، در نظر داشتن اهدافی را الزامی می داند. در ادامه به مطالعه هر یک از این اهداف خواهیم پرداخت:
جذب گردشگران سلامت
 هدف اصلی و دلیل وجودي منطقه نمونه گردشگري سلامت ارائه خدمات بهداشتی – درمانی در سطح استاندارد های بین المللی در کنار خدمات متنوع گردشگری وتفریحی است. وجود توان بالای علمی و اجرایی متخصصان پزشکی استان در کنار هزینه های درمانی مناسب بزرگترین مزیت رقابتی را به وجود آورده است  علاوه بر اين، ارائه برخي خدمات پزشكي فوق تخصصي ازقبيل درمان بيماريهاي ناباروري شهرت بسياري در سطح كشور وحتي كشورهاي همسايه داشته است.
گردشگران سلامت داخلی
پیش بینی می شود یکی از گروه های اصلی مراجعین برای بهره گیری از امکانات منطقه نمونه گردشگري سلامت ایرانیان مقیم داخل کشور واستانهاي همجوار متقاضی خدمات درمانی در سطح بالاتر از استاندارد های متداول مناطق سكونت خود باشد.در حال حاضر نيز عليرغم وجود محدوديتهاي زياد در زمينه جذب گردشگران درماني وارائه خدمات مختلف پزشكي وگردشگري، آمار نسبتاً بالايي از مراجعه هموطنان از ساير نقاط كشور بمنظور دريافت خدمات درماني پيشرفته وجود دارد كه درصورت تاسيس منطقه نمونه گردشگري سلامت واطلاع رساني گسترده در سطح كشور ميتوان آمار موجود را چندين برابر افزايش داد.

گردشگران سلامت خارجی (ایرانی الاصل)
بیماران متقاضی خارج از کشور در دو گروه قابل بررسی هستند:
ایرانیان مقیم خارج از کشور
آمار ها نشانگر حضور بین هفت تا ده میلیون ایرانی الاصل مقیم خارج کشور است. این گروه از هموطنان در بسیاری از کشور ها مانند آمریکا، کانادا، اروپا و کشور های عربی حوزه خلیج فارس جزو اقلیت های ثروتمند و مستطیع به شمار می روند. بر اساس اطلاعات وزارت امور خارجه، آژانس های مسافرتی و خطوط هوایی ؛  بخش مهمی از این هموطنان حداقل سالی یک بار به ایران اسلامی سفر می کنند . در برخی کشور های محل اقامت ایشان، به دلیل هزینه های بالا و مشکلات استفاده از خدمات بیمه ای، این گروه از ایرانیان بیشتر درمان های مورد نظر خود را در این سفر ها انجام می دهند. حتی در بسیاری از موارد هدف اصلی سفر های ایشان انجام امور درمانی و پزشکی است.
متأسفانه در حال حاضر به خاطر نبود ساز و کار ساختارمند جهت رسیدگی به این امور، بسیار رخ داده است که این گروه از متقاضیان تحت تأثیر جوسازی هایی، خدماتی بسیار پایین تر از حد استاندارد را دریافت نموده و یا بنا به توصیه های سایرین به مراکزی مراجعه نموده اند که به دلیل رعایت نکردن پروتکل های درمانی مشکلات بعدی را برای بیماران پیش آورده اند. بروز چنین ناخرسندی هایی رفته رفته روند نزولی مراجعات درمانی هموطنان عزیزمان
را رقم خواهد زد که به هیچ وجه نه از لحاظ اقتصادی و نه از لحاظ فرهنگی اثرات خوشایندی نخواهد داشت. ضمنا ارائه خدمات درماني در زمينه ناباروري در اكثر كشورهاي اروپايي ومنطقه تحت پوشش بيمه هاي درماني متداول نمي باشد واين موضوع فرصت مغتنمي است براي توسعه بازارهاي هدف منطقه نمونه گردشگري سلامت بام تفت مي‌باشد .

گردشگران سلامت خارجی ( غیر ایرانی)
بالا بودن کیفیت درمان، پایین بودن هزینه ها، سهولت سفرهای داخلی و خارجی و وجود  جاذبه های گردشگری در ایران اسلامی در کنار بالا بودن هزینه های درمان و دشواری  بهره گیری از خدمات بیمه در کشور های حوزه خلیج فارس و سایر همسایگان ایران ، کشور ما را به یک مقصد مطلوب درمانی برای ساکنان این کشور ها تبدیل نموده است.
به موارد فوق باید این مطلب را افزود که برخی از افراد مذکور خویشاوندی در ایران دارند که این؛ انگیزه بیشتری برای سفر های متعدد به ایران در آن ها ایجاد می کند.
آمار ها نشانگر آن است که در حال حاضر روزانه تعداد قابل توجهي از بيماران كشورهاي حوزه خليج فارس به منظور درمان بيماريهاي ناباروري به كشورهاي تايلند، هند وساير كشورها سفر مي نمايند .
لازم به ذكر است كه در برخي كشورهاي عربي، انجام بعضي روشهاي درماني ناباروري با محدوديتهاي قانوني مواجه ميباشد كه " منطقه نمونه گردشگري سلامت بام  تفت " مقصد مناسبي براي متقاضيان مربوطه خواهد بود.

 

ارتقاء سطح علمی و درمانی کشور
هدف اصلی دیگری که این شرکت از تأسیس منطقه نمونه گردشگري سلامت بام تفت به دنبال تحقق آن است ارتقاء جایگاه علمی کشور و معرفی ایران به عنوان الگوی نمونه پزشکی به جهانیان است. در حقیقت با همکاری سازمان های ذیربط (وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت امور خارجه، وزارت رفاه و تأمین اجتماعی، سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری) می توان منطقه گردشگري سلامت را به پایگاهی جهت بازگرداندن شکوه و عظمت ایران اسلامی در زمینه علوم پیشتاز و نوین مبدل ساخت.
برای نیل به این منظور ساز و کارهایی پیش بینی شده که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم.
جذب نیروهای متخصص:
یکی از نتایج کلیدی احداث منطقه نمونه گردشگري سلامت ، که نمادی از به کارگیری استاندارد های جهانی است، ایجاد انگیزه برای متخصصین و نخبگان است.
اندیشمندان و متخصصین ایرانی مقیم داخل و یا خارج ایران اسلامی انگیزه های بالایی چون علقه های فرهنگی، مذهبی و ملی برای حضور و فعالیت در ایران دارند. بر اساس آمارها بیش از دو هزار متخصص ایرانی در خارج از کشور مشغول به فعالیت هستند که بخش مهمی از ایشان تمایل به ارائه خدمت در داخل کشور – حداقل به صورت پاره وقت- دارند .
از دیگر سو احداث منطقه نمونه گردشگري سلامت در ایران و ایجاد ساز و کارهای علمی و پژوهشی در آن می تواند نه تنها در جلوگیری از فرار مغز ها (BRAIN DRAIN) و خروج سرمایه های علمی از کشور جلوگیری کند، بلکه زمینه های جذب متخصصین و نخبگان سایر کشور ها را فراهم سازد.
تعيين كاربريهاي پيشنهادي جهت اجراي پروژه :
نظر به اهداف تعریف شده برای احداث منطقه نمونه گردشگري سلامت، ایجاد بخش های مختلف و تأسیسات متناسب با این اهداف ضروری است. از آنجایی که دهکده سلامتی به عنوان یک مجتمع گردشگری – درمانی در تمام طول سال مراجعه کننده خواهد داشت و این مراجعه کنندگان سلایق و اهداف گوناگونی دارند، لذا باید مد نظر داشت که تأسیسات و امکانات منطقه به صورت چهار فصل، جامع و متنوع باشند.
در ادامه به بررسی بخش های گوناگون در قالب چهار گروه مختلف می پردازیم. اما پیش از آن خاطر نشان می سازد نحوه ساخت و ساز و قرار گرفتن این تجهیزات به نحوی خواهد بود که امکان استفاده چند منظوره و مجزا از هر یک را مهیا خواهد ساخت.
بخش های بهداشتی – درمانی
از آنجا که هدف اصلی مراجعه کنندگان به منطقه نمونه بهر ه مندی از خدمات سلامتی ودرمانی است بدین منظور مراکز متعدد درمانی کاملا تخصصی پیشرفته واستاندارد پیش بینی شده است .
بیمارستان فوق تخصصي 200 تخته
بیمارستان دویست تخته با بهترین کیفیت و در حداستاندارد های بین المللی از مراکز اصلی منطقه نمونه است در این بیمارستان انواع  جراحی های پیشرفته در کلیه رشته ها ، در سطوح تخصصی و در رشته هاي بيماريهاي ناباروري، جراحي قلب وچشم پزشكي در سطح فوق تخصصی انجام خواهد شد. اما  زیر ساخت های ارتباطی و درمانی بیمارستان به گونه ای پیش بینی شده است تا بتوان آن را به عنوان یک پایگاه ارتباطی بین پزشکان و متخصصان داخلی و خارجی در سراسر دنیا مورد بهره برداری قرار داد. استفاده از فناوريهاي نوين وامكان انتقال اطلاعات علمي وتجارب پزشكان بين المللي در قالب تله مديسين، اين بيمارستان را به مركزي منحصر به فرد در منطقه تبديل خواهد نمود.
کلینیکهای تخصصی ومراکز پارا كلينيكي
شامل کلینیک تخصصی و فوق تخصصی دندانپزشکی، کلینیک تخصصی باروری و نازایی،چشم پزشكي،قلب، پوست و مو و لیزر ، کلینیک آب درمانی و ماساژدرمانی، كلينيك چكاپ پزشكي ومركز بازتواني (REHABILITATION CENTER) است .
 
  مركز ارزيابي سلامتي (چكاپ)
کلینیک  زیبایی (BEAUTY CLINIC) و Life style
يكي از اهداف اصلي منطقه سلامت ، بررسي وضعيت سلامتي مراجعين وتدوين برنامه غذايي وميزان تحرك جسماني واصلاح رفتارها وشيوه زندگي بر اساس نتايج بدست آمده از برنامه چكاپ اوليه مي باشد. همچنين صدور "كارت سلامت" براي مراجعين وافراد معرفي شده از طرف ادارات، مجموعه هاي ورزشي و... از ديگر وظايف كلينيك چكاپ است.
احداث مجموعه ای خاص و ویژه جهت امور زیبایی از دیگر امکانات بهداشتی – درمانی پیش بینی شده است. در این مجموعه بخش های مختلفی نظیر کلینیک تغذیه، کلینیک مشاوره  و انجام غربالگري هاي مربوط به جراحی های پلاستیک، به منظور انجام تخصصی تر امور زیبایی احداث خواهد شد.

مرکز تخصصی بازتواني،  فیزیوتراپی وطب ورزش
منطقه نمونه گردشگری سلامت بام تفت مكان مناسبي جهت كمپ ها واردوي تيم هاي ورزشي ملي داخلي وخارجي جهت انجام تست هاي ارزيابي سلامتي ورزشكاران، تمرينات ورزشي زير نظر پزشكان متخصص طب ورزش و تنظيم رژيم هاي خاص  تغذيه اي است.

بخش های   اقامتی
از آنجا که یکی از اهداف منطقه گردشگري سلامت احداث مجتمع تفریحی – گردشگری است لذا تأسیسات و امکانات رفاهی – اقامتی متناسب با این هدف، از دیگر بخش های کلیدی و اصلی خواهد بود.

هتل، متل - آپارتمان و مجتمع ویلایی
به منظور تامین اقامت همراهان بیماران ونیز اسکان تورهای گردشگری ومتقاضیان اقامت موقت در منطقه ، احداث چند هتل چهار ستاره با استعداد 500 تخت با سوئیت های یک تا 4 نفره، تعدادی هتل آپارتمان با ظرفیت حدود 150 واحد و نیز مجتمع اقامتی ویلایی با ظرفیت 300 واحد در نظر گرفته شده است.
مهد کودک
جهت ایجاد محیطی آرام ومطمئن برای نگهداری از کودکان مراجعین، احداث مهدکودک با امکانات مناسب وپرسنل کارآزموده در طرح لحاظ گردیده است.

اقامتگاه سالمندان ونقاهتگاه های تمدد اعصاب
با توجه به روند پیر شدن جمعیت ایران وجهان در سالهای آتی احداث یک مرکز نگهداری از سالمندان پیش بینی شده است. احداث این مرکز امکان استفاده از فضای آرامش بخش و امکانات رفاهی را برای این عزیزان فراهم می سازد.

مجتمع اقامتی کارکنان
باتوجه به اینکه  پیش بینی می شود بالغ بر 1500 نفر اشتغال مستقیم و در حدود 3000 تا 4000 نفر اشتغال غیر مستقیم در منطقه ایجادگردد وحضور دائمی نیمی از شاغلین مستقیم، در مجموعه ضروری است برای پاسخگویی مناسب به این مهم احداث مجتمع اقامتی ویژه کارکنان در داخل منطقه سلامت به سه صورت آپارتمان، خانه های مسکونی و ویلا به ترتیب برای سه گروه کارکنان و کارمندان ، پزشکان و متخصصان، مدیران و مدیران ارشد، مدیران عامل و اعضاء هیئت مدیره شرکت های موجود و متقاضیان سکونت محدود در بام تفت در دستور کار قرار دارد. این شهرک اقامتی شامل کلیه امکانات رفاهی و سکونتی لازم به صورت مجزا و خاص ساکنان خواهد بود.
رستورانها
بمنظور تامين تغذيه مناسب ومنطبق بر ذائقه اقسام مختلف مراجعه كنندگان به منطقه ، رستورانهاي كلاسيك و سنتي ، رستوران هاي خاص براي افراد ديابتيك، قلبي وساير بيماران،FAST FOOD  در كنار آشپزخانه مركزي طراحي گرديده است.


استخر های شنا
استخرهای شنای روباز و استخرهای شنای سرپوشیده جهت بانوان و آقایان به انضمام یک حوضچه مخصوص کودکان در هر کدام از استخر ها پیش بینی شده است. تأسیسات لازم جهت سونای خشک سونای بخار و سیستم های جکوزی در استخرهای سرپوشیده تأمین خواهد شد.
از آن جایی که به جهت رعایت استانداردهای بالا در خدمات رسانی لازم است آب استخرها در فواصل زمانی معینی تعویض شود می توان از آب تخلیه شده به عنوان یکی از منابع تأمین آب دریاچه ی مصنوعی استفاده کرد.

پارک آبی
احداث درياچه ها و پارک آبی در قسمت مركزي دربخشهاي مختلف منطقه سلامت علاوه بر تلطيف هوا ،كمك به طراوت وشادابي فضا، ذخيره آب مورد نياز واستفاده از برون ريز استخرها ، زمينه تفريحات و تعديل درجه حرارت و طراوت هوا را فراهم مينمايد.

بخش هاي ورزشی
يكي ديگر از جاذبه‌هاي گردشگري منطقه نمونه گردشگري كه در حقيقت در راستاي اهداف بهداشتي – درماني آن نيز هست ، مجموعه ورزشي كامل وجامع آن خواهد بود . بخش‌هاي پيش بيني شده در اين مجموعه عبارتند از :

سالن بدنسازی
سالن بدنسازی با استفاده از تجهیزات و امکانات مدرن تحت نظارت مربیان و قهرمانان ملی، آسیایی و جهانی یکی دیگر از جاذبه ها خواهد بود.
سالن های سرپوشیده و زمینهای ورزشی روباز وجاده سلامتي
زمینهای بسکتبال، والیبال، تنیس، بدمینتون، اسکواش، اسب دوانی، گلف، برگزای مسابقات ، پيستهاي دوچرخه سواري با رعایت استانداردهای لازم جهت ورزش متقاضیان و میزبانی اردوهای تیم های ملی و احداث جاده تندرستی اصلی ترین فضاهای ورزشی منطقه بام تفت می باشند. .
سالن ماساژدرمانی ،آب درمانی ، لجن درماني ، برنامه ها وتجهيزات تخصصي SPA
مراکز تجاری
بمنظور ایجاد شرایط مناسب برای حضور دفاتر شرکت های معتبر تجاری و خدماتی داخلی و خارجی (نظیر بانک ها، پست ها، آزانس های مسافرتی، شرکت های هواپیمایی و غیره )، تسهیلات زندگی در دنیای الکترونیک (نظیر E-Commerce, M-Commerce, E-Shopping, E-Office, E-Health, E-Life ) فراهم خواهد آمد. تأمین و تجهیز امکانات انجام امور اداری، تجاری و بازرگانی به صورت مستقیم و الکترونیکی از اجزاء مهم منطقه نمونه گردشگري سلامت است. 
بدیهی است مراجعه کنندگان برای بهره گیری از امکانات منطقه از قشرهای مختلف بخصوص تجار، بازرگانان، مدیران و صاحبان سرمایه خواهند بود. این گروه ها همواره نیازمند دسترسی به امکاناتی هستند تا بتوانند در کنار تفریح، استراحت و یا درمان از پیشرفت مناسب و صحیح روند کاری خود اطمینان حاصل کنند. برای حصول از کارآیی مناسب منطقه سلامت در این زمینه با بهره گیری از زیر ساخت های ایجاد شده، امکانات لازم فراهم خواهد گرديد.
با ایجاد چنین تسهیلاتی، منطقه سلامت می تواند به یک مرکز تفریحی و گردشگری برای استراحت روحی و جسمی تجار، بازرگانان، مدیران و صاحبان سرمایه تبدیل شود. این خود فرصت های سرمایه گذاری تازه برای استان يزد و ایران اسلامی و رشد چشمگیر ارزش افزوده سرمایه های صرف شده برای منطقه نمونه بام تفت را به دنبال خواهد داشت .
شهربازی
امروزه استفاده از ماشین آلات و تکنولوژی های نو، زمینه های جدیدی برای تفریح مردم در مجموعه هایی به نام شهر بازی فراهم آمده است در حال حاضر در استان یزد شهربازی که دارای تنوع اسباب بازیها و استانداردهای لازم جهانی در سطحی قابل قبول باشد وجود ندارد از اینرو احداث شهربازی با انواع اسباب بازیها و داشتن استانداردهای جهانی تحت لیسانس یکی از کشورهای پیشرفته در محدوده بام تفت در سایتی به وسعت 30 هکتار علاوه بر اینکه به عنوان یکی از جاذبه های اصلی تفریحی محسوب می گردد امکان سرویس دهی به مراجعه کنندگان به بام تفت را فراهم آورده و باعث جذب گردشگران محلی و منطقه ای در تمام طول سال خواهد شد که این عمل در رونق دهی به فعالیت های خدماتی و تجاری موجود در سایت بام تفت تأثیر زیادی دارد.

 

تله کابین
با توجه به متوسط ارتفاع 1502 متری شهر تفت از سطح دریا و 1932 متری ارتفاعات تفته کوه که پروژه بام تفت بر روی آن اجرا خواهد شد بالغ بر 400 متر اختلاف ارتفاع می باشد. برای دسترسی به مجموعه بام فت علاوه بر مسیر جاده تفت – ده بالا یکی دیگر از راههای دسترسی به ارتفاعات بام تفت می تواند با استفاده از تله کابین به طول 7 کیلومتر از مسیر دامنه های جنوبی شهر تفت و دره گاهان تأمین شود. تأسیسات و ایستگاه های مربوط به تله کابین و مسیرهای عبور آن و رعایت حریم خطوط انتقال تله کابین از جمله مواردی است که در تعیین کاربری ها باید به آن توجه کرد.

جاده تندرستی
ورزش کوهنوردی و صعود به ارتفاعات از دیرباز مورد علاقه انسان بوده است. از آنجا که ورزش کوهنوردی می تواند یک ورزش همگانی محسوب شود اختلاف ارتفاع بین شهر تفت و ارتفاعات تفته کوه که در جنوب شهر تفت واقع شده و از چشم انداز مناسبی برخوردار می باشد احداث جاده تندرستی از مسیرهای مختلف جهت گسترش ورزش کوهنوردی به شکل عمومی و همگانی و تأمین کننده یکی از راههای دسترسی پیاده به بام تفت تلقی شود. 

مرکز همایش های ملی و بین المللی
منطقه نمونه گردشگري بام تفت توان بالقوه ای جهت برگزاری همایش ها، کنفرانس ها و سمینار های ملی و بین المللی خواهد داشت . یک سالن اصلی با ظرفیتی در حدود  800 نفر، چند سالن فرعی جهت برگزاری کارگاه ها و سخنرانی های جانبی و فضای نمایشگاهی و فضای لازم جهت امکانات رفاهی و پذیرایی پیش بینی شده است.
این مرکز مجهز به تسهیلات ارتباطی نوین نظیر Teleconference و E-Learning است. با ایجاد این زمینه ها می توان برای برگزاری سمینار ها، کارگاه ها و دوره های غیر حضوری برنامه ریزی نمود.

مراکز تأسیساتی زیر بنایی
• تأسیسات تصفیه و انتقال آب؛ برای تأمین آب شرب بهداشتی و سالم و انتقال و توزیع آن.
• تأسیسات جمع آوری و تصفیه  فاضلاب؛ دفع وتصفیه فاضلاب بیمارستان و مراکز درمانی منطقه سلامت باید بر اساس استانداردهای دفع  زباله های بیمارستانی دفع و تصفیه شود.
• تأسیسات تأمین نیروی برق؛ جهت تضمین تأمین پیوسته ومطمئن برق در صورت قطع برق سراسری بايد تأسيساتي در منطقه پيش بيني شود که از جمله می توان از ایجاد تیرگاه حرارتی با استفاده از انرژی گاز نام برد.
• تأسیسات مخابراتی، ماهواره ای و ارتباطی؛جهت تأمین ارتباط پیوسته و پرسرعت با شبکه جهانی اینترنت 
• تأسیسات حرارتی – برودتی؛ بدیهی است منطقه نمونه گردشگري سلامت باید از امکانات حرارتی – برودتی مناسب در بالاترین حد استاندارد ها برخوردار باشد تا بتواند رضایت خاطر مراجعین و گردشگران را فراهم سازد. در همين رابطه مي‌توان از انرژي‌هاي پاك از قبيل باد وآفتاب كه درمنطقه نيز به وفور يافت مي‌شود بهره گيري نمود .

 
plan 

پیش بینی زمان مورد نیاز

در محاسبه  زمان اگر فرض بر آن باشد که فعالیت ها به صورت موازی و مستقل از هم انجام پذیرند بر اساس تکنیک مسیر بحرانی یا CPM در کنترل و برنامه ریزی پروژه، زمان تقریبی پنج سال برای ایجاد منطقه نمونه گردشگری سلامت پیش بینی می شود.
از آن جایی که ایجاد تمامی تأسیسات منطقه نمونه گردشگري به صورت یکجا و راه اندازی کامل آن مستلزم صرف هزینه‌های زیادی است لذا گانت چارت اولیه و کلی توالی پیش بینی شده برای اجرای کارهای عمرانی به ترتیب اولویت به پیوست می‌باشد. توضیح این که در این گانت چارت فرض بر این بوده است که با راه اندازی برخی از تأسیسات اولیه و ضروری، منابع مالی مورد نیاز جهت احداث برخی دیگر از تأسیسات تأمین خواهد شد

 

 

کلیه حقوق مادی و معنوی برای شرکت توسعه و عمران تفت محفوظ می باشد